تبلیغات
مذهبی-اجتماعی-علمی-انتقادی(سید سعدی علوی) - ذكر در شب
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
مذهبی-اجتماعی-علمی-انتقادی(سید سعدی علوی)


ابزار و قالب وبلاگ

بهترین سریال صدا و سیما در ایام ماه مبارک رمضان کدام است؟
وصیت شهدا
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • Powered by WebGozar

سه شنبه 27 دی 1390

كراماتى از حكیم الهى قمشه اى

حكیم الهى قمشه اى در راه مكه ، براى اقامه نماز توقف كردند. به گوشه اى رفته و در بیابان نماز مى گزارد كه ماشین حركت كرد و وى از كاروان به جا ماند. بعد از نماز روى به جانب خدا نمود و گفت : خدایا! چه كنم ؟ در این حال ماشین سوارى شیكى جلوى پایش ایستاد و راننده آن گفت : آقاى الهى ماشین شما رفت ؟ جواب داد: بلى . گفت : بیایید سوار شوید. وقتى سوار شد با یك چشم به هم زدن به ماشین خویش رسید، فورا پیاده شد و به ماشین خود رفت ، وقتى برگشت دید ماشین سوارى نیست از مسافران پرسید: این ماشین سوارى كه مرا رساند كجا رفت ؟ مسافرین گفتند: آقاى الهى ماشین سوارى كدام است ؟ اینجا توى این بیابان ماشین سوارى پیدا نمى شود. (247)


241- عترت ، قرآن ناطق

امیر المؤ منین علیه السلام عترت را كه در نهج البلاغه اسم مى برد مى فرماید: فیهم كرائم القرآن و هم كنوز الرحمن ، (248) عترت اهل قرآن هستند، قرآن در آنها عجین شده است و مراتب قرآن را سیر كرده اند و معارج قرآن را پیموده اند و به مقامات شامخه قرآن رسیده اند و خود قرآن ناطق اند. آنان آثار و علایم و نشانه هایى دارند، حركات شان ، رفتارشان ، گفتارشان ، قلم شان ، همه قرآن است ، همه حق محض و صدق صرف است ، آنان مبین حقایق اسماء الهیه اند. (249)


242- بهترین دعا

علامه شیخ بهایى (قدس سره ) در كشكول از پیامبر اكرم (ص ) نقل مى كند كه آن حضرت فرمودند: بهترین دعا، دعاى من و دعاى پیامبران قبل از من است و آن دعا این است كه : لا اله الا الله وحده لا شریك له ، له الملك و له الحمد یحیى و یمیت و هو حى لا یموت بیده الخیر، و هو على كل شى ء قدیر ؛ نیست خدایى جز الله كه اوست یكتا و یكتا و یكتا، هیچ شریكى براى او نیست ، ملك و سلطنت از آن اوست ، حمد مخصوص اوست ، زنده مى كند و مى میراند، و اوست زنده و جاوید و همه خیرات به دست اوست و او بر هر كارى قادر و تواناست . (250)


243- بهترین مردم

بهترین مردم كسى است كه به عبادت عشق بورزد و آن را در آغوش ‍ بگیرد و از صمیم قلب آن را دوست داشته باشد و با همه جسم و جانش ‍ بدان روى آورد و خویشتن را براى آن آماده كند، در این صورت است كه برایش مهم نیست در دنیا چگونه به سر مى برد با سختى یا سستى . (251)


244- ذكر در شب

علاء بن كامل گوید: شنیدم كه امام صادق علیه السلام (در حالى كه به فرموده خداوند در آخر سوره اعراف نظر داشت ) مى فرمود: شب هنگام ، با حال زارى و بیم ، بدون آنكه آوایت را آشكار كنى ، پروردگارت را در ضمیرت یاد كن (و بگو): لا اله الا الله وحده لا شریك له ، له الملك و له الحمد، یحیى و یمیت و یمیت و یحیى و هو على كل شى ء قدیر . علاء بن كامل گوید: من به حضور شریف امام عرضه داشتم كه جمله بیده الخیر را در این ذكر نیاوردید؟ (چه طور است این را هم بر آن بیافزاییم ؟) آنگاه حضرت فرمودند: گر چه خیر به دست خداست ؛ ولى تو آنچه را كه گفتم ، همانطور (بدون آنكه چیزى بر آن بیافزایى ) ده بار بگو و نیز هنگام برآمدن آفتاب و هنگام فرو شدن آن ده بار بگو اعوذ بالله السمیع العلیم . (252)

اى سرزمین ! خوش به سعادت تو

در یكى از سفرها كه حضرت على (ع ) به همراه یارانش از كربلا مى گذشتند، وقتى به آن سرزمین مقدس رسیدند، دیدگان آن حضرت پر از اشك شد و فرمود: اینجا محل بستن مركب هاى آنان و آنجا محل بر زمین نهادن توشه هاى سفر و فرود آمدن شان و آن جاى دیگر محل ریخته شدن خون هاى پاك آنان است ، اى سرزمین ! خوشا به سعادتت كه خون هاى دوستداران و محبان خدا بر تو ریخته مى شود. (253)


246- اجابت دعا در سحرگاهان

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: بهترین وقتى كه در آن خداى عزوجل را مى خوانید سحرهاست . سپس آن جناب به قول حضرت یعقوب علیه السلام كه به فرزندانش گفته بود: سوف استغفرلكم ربى یعنى به زودى براى شما از پروردگارم آمرزش مى طلبم ، اشاره كرد و فرمود: حضرت یعقوب خواسته فرزندانش را كه طلب آمرزش بود تا سحر تاءخیر انداخت . (254)


247- با خدا باش و پادشاهى كن !

مرحوم كلینى (قدس سره ) در اصول كافى از امام باقر (ع ) نقل مى كند كه آن حضرت فرمودند: پیامبر اكرم (ص ) فرمودند: خداى عزوجل مى فرماید: قسم به عزت و جلالم ، قسم به عظمت و كبریایى ام ، قسم به نور و برترى ام ، هر گاه بنده اى خواسته خودش را بر خواسته من مقدم دارد، زندگى اش را پراكنده و آشفته مى كنم ، لباس دنیا زدگى بر اندامش مى پوشانم و قلبش را سرگرم دنیا مى نمایم و از دنیا غیر از آن چه برایش مقدر كرده باشم به او نمى دهم . قسم به عزت و جلالم ، قسم به عظمت و كبریایى ام ، قسم به نور و برترى ام ، هر گاه بنده اى خواسته مرا بر خواسته خود مقدم بدارد، ملایكه ام را به حفاظت او مى گمارم و آسمان و زمین عهده دار رزق و روزى اش خواهند بود و با هر تجارتش با اویم و دنیا به سوى او مى آید و او از آن روى گردان است . (255)


248- خوشا به حال دایم الصلوت

ابو حمزه ثمالى از امام باقر علیه السلام روایت مى كند كه آن جناب فرمود: مؤ من تا در یاد خداست همواره در نماز است ، خواه ایستاده باشد یا نشسته و یا خفته ؛ زیرا كه خداوند (در وصف خردمندان ) مى فرماید: آنانى كه در حالت ایستاده و نشسته و خفته ، خدا را یاد مى كنند. امام فرموده است : تا در یاد خدایى ، همواره در نمازى . خوشا آنان كه دائم در نمازند.


249- چه بد بنده اى است ...

روایت شده است كه خداى تعالى در یكى از كتاب هایش فرموده است :بنده ام ! آیا این خوب و زیباست كه تو در حال مناجات با من ، به چپ و راست توجه نمایى و با بنده اى چون خودت ، تكلم كرده ، مرا رها نمایى ؟! آیا چون با یكى از برادرانت ، تكلم مى نمایى ، از ادب به دور نیست كه به كسى جز او توجه و التفات نمایى ؟! ولى تو با او چنین نمى كنى و در مقابلش ‍ ادب را نگاه مى دارى ؛ در حالى كه ادب را در محضر من رعایت نمى كنى ! پس ، چه بد بنده اى است ، كسى كه چنین باشد! (256) (257)


نوشته شده توسط : سید سعدی علوی